Barındırma (Hosting) - Marka Yazılım

Barındırma (Hosting)

Barındırma (Hosting)

İyi hizmet iyi sunucular ile verilir. Marka Yazılım devamlı olarak altyapısını aktüel tutmaya ve kuvvetlendirmeye devam ediyor. En iyi altyapı hizmetlerini biz veriyoruz desek çok ta abarmış olmayız. Litespeed ile güçlendirilmiş Sitelerinizi SSD Linux Hosting sunucularımız üzerinden kesintisiz %99.8 uptime garantisi ile hizmet veriyoruz. Paylaşımsız olarak kullandığımız özel sunucularımızda internet siteleriniz çok hızlı bir şekilde çalışacak.

Hosting Nedir

Hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için bir depolama alanına (Hosting'e) ihtiyacınız vardır. Sitenizin çalışması için optimize edilmiş olan sunucular'da sizin için ayrılan alana hosting denir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan daha kuvvetli olan sunucu dediğimiz makinalar üzerinden sağlanmaktadır. Sunucular sürekli aktif ve günün her saati ulaşılabilir olmak zorundadır.

Size gece 05:00' te dahi bilgisayarınızdan www.markayazilim.net adresine girdiğinizde internet sitesi karşınıza geliyorsa o anda sizin bilgisayarınız bizim sunucumuza bağlanıp bizim sitemize veriler sizin bilgisayar ekranına taşıyor demektir. İşte bunun için sunucuların aktif ve internete bağlı olmaları gerekir.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda daimi bir sistem mühendisi, jeneratör, klima, metro internet (yüksek hızda internet) olması gerekmektedir. Tüm mateyaller bir araya geldiğinde ise sunucu ve hosting hizmeti sağlanmış olmaktadır.

Ayrı olarak maillerde yeniden bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır.

Hosting hizmeti domainin (Domain Nedir?) dns (Dns Nedir?) üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem internet siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü ile sizin bilgisayarınızla irtibat kurmaktadır.

Son zamanlarda bir çok yerli ve yabancı firma hosting işlemi yapmakta ve sizlere aldığınız domain isiminin aktif hale getirilmesi için yer tahsis etmektedir. Bu yer tahsis işlemi (hosting) aylık yada senelik olarak kira usulü ile yapılmaktadır. Hosting işlemlerinde sizler için ehemmiyetli noktalar şunlardır;

- Hız (Sitenizin açılma hızı)
- Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
- Desteklediği programlar ve genel özellikler

Bunları ehemmiyet sırasına göre teker teker izah edelim.

HIZ: Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir öğe oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin sayfalarının yavaş olarak gelmesinin yada gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olamamasından meydana gelen nedenlerdir. İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan nedenlerdir. Eğer hosting aldığınız Server’ın internete çıkış hızı düşük ise veyahut kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa tabii olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olur. Ayrı olarak hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da ilgili olduğunu anımsadalım. Zira kimi siteler flash ve animasyon programları ile hazırlanır. Bu vaziyet HTML formatta hazırlanan sitelere oranla flashlı sitelerin daha yavaş açılmasına kapı aralar.

Verilecek Alanın Boyutu: Diğer maddelere de göz atacak olursak; size verilecek alan boyutu (kaç megabayt ) fiyata göre de farklık göstermektedir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan ihtiyaç duyulan ise o oranda hosting alanı isteyeceksiniz. Geniş kapsamı geniş ve muhtevası fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan ehemmiyetlidir; birincisi dile getirdiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Zira yapılan tasarımla birlikte verilen maillerde aynı alanı paylaşır. Şayet verilen hosting alanı küçük ise belli bir müddetten sonra mail trafiğinde meseleler ortaya çıkabilir.

Server Desteği: Web hostingde bir diğer ehemmiyetli nokta da kullandığınız program ve veritabanını kiraladığınız sunucusunun desteklemesidir. Son zamanlarda artık web siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha değişik işlevleri de (İş müracaat formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır. Sözgelimi ASP destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP ile yapılmış formları destekleyen programların heyeti olması gerekir.

Hosting işlemlerini yaptırırken bunlara dikkat faktörüz gerekir.

Bu konuda o kadar çok farklı özellik var ki, sizlere emelinize yönelik olarak her konuda doğru yönlendirme yapmaya hazırız.