Mobil Uyumluluğu (Responsive) - Marka Yazılım

Mobil Uyumluluğu (Responsive)

Mobil Uyumluluğu (Responsive)

Responsive tasarım internet sitelerin tüm aletlerde meselesiz çalışmasını sağlayan ve uyumlu hale getiren bir tasarım şeklidir. İnternet sitenizin Smart TV'den tutun en küçük mobil telefon ekranına kadar tüm boyut ve ebatlardaki aletlerde sitenizi mükemmel olarak görüntülenmesi sağlan teknolojiyi ilk standart hale geldiği günden bu yana kullanmaktayız. Son senelerde internet ulaşımında aletlerin çeşitliliği artmış ve internet sitelerin bu değişime ayak yalanın koşul olmuştur. İnternet sitenizin başarısında responsive tasarımın çok büyük ehemmiyeti ve katkısı vardır. Çünkü google ve diğer arama motorları responsive olmayan siteleri artık göz ardı etmektedir.

 

Responsive Uyumlu

 

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, duyarlı, uyumlu web tasarım manasına da gelir. Son senelerde ismini sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli öncelikle 2010 seneninde ortaya çıktı ve son bir kaç senedir dünyada ve ülkemizde popüler oldu.

Responsive tasarım, internet sitesinin mobil ve tablet aletlerden girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yine şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Ekseriyetle desktoptablet ve mobil sürüm olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi internet sitelerine mobil aletlerden girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Şayet girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için çoğunlukla gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.

Responsive sitelere mobil aletlerden girildiğinde menüler şekil değiştirip çoğunlukla üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir sürüme dönüşür. Fontlar ve imajlar alt alta gelerek ekranda zoom yapmadan kolayca okunacak şekilde sıralanır. Hem de mobil sürümde ehemmiyet derecesi düşük elementler gizlenir, yalnızca ziyaretçiye sayfayla alakalı en yalın halde bilgi gösterilir.

Arama motorlarında responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan isimi hem de m.alanadi.com gibi değişik subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Zira mobilden yapılan aramalarda çoğunlukla arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin neticeleri sıralıyor.

Mobilden internet site ziyaretleri dünyada %25 düzeylerine yükseldi ve kısa müddette daha da artacak. Bu sebeple responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış öngörülüyor.